Projekt wnętrz- fanaberia dla bogatych, czy usługa dla każdego?

Jeszcze kilka lat temu, współpraca w architektem wnętrz było postrzegana jako usługa zarezerwowana dla osób z zasobnym portfelem, budujących drogie rezydencje, z niemal nieograniczonym budżetem.

redydencja

foto:https://pl.pinterest.com/LH_Group/

Z zadowoleniem stwierdzam, że na przestrzeni ostatnich lat dużo się w tym zakresie zmieniło. Przeciętny Kowalski zdał sobie sprawę, że chce i może mieszkać piękniej, wygodniej, ale niekoniecznie drożej.

projekt salonu

foto: JoLie Design

Projekt wnętrz nadal należy traktować jako usługę luksusową – nietanią.

Od czego zależy cena projektu, możecie przeczytać tutaj: https://joliedesign.pl/blog/ile-kosztuje-projekt-wnetrz/

W skali całego przedsięwzięcia, jakim jest budowa, wykończenie, czy remont nieruchomości, koszt projektu stanowi od kilku do kilkunastu procent wartości inwestycji.

 

Dlaczego, więc coraz częściej decydujemy się na współpracę z projektantem wnętrz?

Motywacje są różne, a Inwestorów można podzielić na kilka grup.

Grupa pierwsza – Inwestorzy zdezorientowani.

klient zdezorientowany

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/

Rynek materiałów wykończeniowych jest praktycznie nieograniczony. Nieskończoność możliwości, rozpiętość cenowa, ogrom stylów, może wywoływać dezorientację, brak decyzyjności, a w konsekwencji frustrację.

https://www.homebook.pl/inspiracje

https://www.dobrzemieszkaj.pl/aranzacje/wnetrza/277_0/

Druga grupa – Klienci doświadczeni.

klient doświadczony

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/

Już raz urządzali wnętrza samodzielnie, nie są zadowoleni z efektów i więcej tego błędu nie chcą popełnić. Wiedzą, że trud, który sobie zadali, nie zaprocentował oczekiwanym efektem.

Grupa trzecia – Klienci świadomi.

klient świadomy

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/

Od początku nastawieni na współpracę z profesjonalistą. Często, na etapie projektowania bryły budynku, do pracy włącza się architekt wnętrz.

Podział na grupy jest oczywiście umowny, bo u jednego klienta można znaleźć motywacje z każdej z tych grup. Lecz konsekwencja jest jedna , każdy poszukuje osoby (firmy), która wybawi z kłopotu i ułatwi proces wykończenia wnętrz.

 

Co daje Inwestorowi współpraca z architektem wnętrz?

Oto kilka wymiernych korzyści:

spersonalizowanyGwarancja, że będziemy właścicielami takiego domu, mieszkania, czy miejsca pracy, o jakim marzyliśmy. Miejsca nie tylko pięknego ponadczasowej estetyce, ale również ergonomicznego i funkcjonalnego. Wnętrza skrojonego ma miarę naszych potrzeb, zgodnego z naszym stylem życia.

spójność wizualnaPewność, że wszystko będzie do siebie pasować. Spójność wizualna wnętrza daje poczucie harmonii, komfortu i ukojenia.

budżetProjekt powinien mieścić się w budżecie, czyli uwzględniać możliwości finansowe Inwestora. Budowa, czy remont, bez dobrze przygotowanego planu, może okazać się skarbonką bez dna. Bardzo często Inwestorzy podchodzą do tematu kompletnie nieprzygotowani, z hurra optymizmem. Następnie okazuje się, że na etapie stanu surowego zamkniętego lub najdalej deweloperskiego, większość budżetu została „wessana”, a to co najdroższe, czyli wykończenie, dopiero przez nami. Planowanie i rozsądne wydatkowanie środków finansowych na poszczególne etapy inwestycji, to podstawa. Zbyt często traktowana pobieżnie lub w ogóle pomijana. Traktowana z nadzieją, że „jakoś to będzie” i „musimy dać radę”. Tylko, po co na niepewność , skoro już na początku możemy określić ile możemy wydać, rozsądnie zaplanować budżet i zaoszczędzić sobie stresu.

czasProjekt zapewnia gotową listę prac i produktów. Gdy spina się budżet i mamy podane gotowe rozwiązania oraz ułożoną listę zakupów zyskujemy coś bardzo cennego – czas. Oszczędność czasu na wybór poszczególnych elementów, to atut nie do przecenienia.

ekipyArchitekt wnętrz może polecić sprawdzone ekipy, wykonawców, fachowców.

Wreszcie współpraca z projektantem wnętrz może przynieść wymierne korzyści finansowe. Projektanci prócz sprawdzonych ekip maję również zaprzyjaźnione salony wyposażenia wnętrz, gdzie Klient, przy zakupach, może zyskać rabaty. Korzystając z tej możliwości Inwestor jest w stanie zaoszczędzić całkiem sporą sumę. To z kolei , w ogólnym rachunku, obniży koszt zatrudnienia architekta wnętrz.

Wymienione zalety, to ogromne ułatwienie dla Klienta. To wytyczenie ścieżki, którą należy podążać w trakcie procesu remontowego, czy prac wykończeniowych.

Mam nadzieję, że powyższy wpis przekona Państwa, że usługa projektowania wnętrz jest dla każdego i warto  zainwestować w tę współpracę dla osiągnięcia maksimum satysfakcji z przyszłego domu, mieszkania, czy miejsca pracy.

satysfakcja