Ile kosztuje projekt wnętrz? Dlaczego tak drogo?

Pytanie proste, bo każdy potencjalny klient chce wiedzieć ile zapłaci za usługę. Najczęstsze, z którym się spotykam odkąd prowadzę działalność projektową. Lecz odpowiedź na nie, prosta nie jest, a ja, w kilku punktach postaram się wyjaśnić dlaczego.

WYKSZTAŁCENIE

Po pierwsze, większość z nas, aby prowadzić działalność projektową i nazywać siebie architektem lub projektantem wnętrz skończyła szkoły, studia lub kursy kierunkowe. Kwestia tytułów: architekt wnętrz, projektant wnętrz budzi gorące dyskusje wśród samych zainteresowanych, ale to osobna kwestia i będę tych terminów używać jednocześnie lub zamiennie. Zdobywała doświadczenie, pracując w biurach projektowych lub na własną rękę. To wszystko wymagało zaangażowania, czasu i wkładu finansowego. W moim przypadku były, to studnia podyplomowe w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, na kierunku Architektura wnętrz.
Po obronie dyplomu, założenie własnej pracowni projektowej i zdobywanie doświadczenia na własną rękę, posiłkując się przeróżnymi grupami wsparcia np. na Facebooku, uczestnicząc w niezliczonej masie kursów, webinariów, spotkań, targów itp. Tak jest po dzień dzisiejszy. Praca architekta wnętrz wymaga ciągłego doszkalania się, poszerzania wiedzy, bycia na bieżąco.

uczelniafot. budynek WST w Katowicach

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – DOŚWIADCZENIE I RENOMA

Po drugie, koszt projektu wnętrz zależy od formy prowadzonej przez projektanta działalności, jego doświadczenia i renomy. Inną wycenę projektu, otrzymacie Państwo od renomowanego studia projektowego zatrudniającego od kilku do nawet kilkudziesięciu osób , mającego na koncie liczne i nagradzane realizacje. Inną od małych biur projektowych, które są często jednoosobową działalnością gospodarczą, np. moja pracownia.

logo jolie design znak firmowy, zasoby własne

LOKALIZACJA

Po trzecie, wpływ na cenę może mieć również lokalizacja – siedziba biura projektowego. Zazwyczaj zależność jest taka, że im większe miasto , tym wyższe ceny nieruchomości i usług z nimi związanych, ale nie musi to być regułą.

miasto
fot.https://pixabay.com

KOSZTY

Po czwarte, to koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy znający podstawowe zasady prowadzenia biznesu, wie, że aby zarabiać najpierw trzeba zainwestować. W przypadku pracowni projektowej, podstawową inwestycją jest sprzęt komputerowy oraz odpowiednie oprogramowanie, które nie należą do najtańszych. Poza tym cała reszta kosztów stałych związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. składki ZUS, podatki, rachunki itd.

projektantfot. https://pl.freepik.com

PROCES PROJEKTOWY

Po piąte, na cenę wpływa długość procesu projektowego oraz zakres projektu. Sam sprzęt i programy, to nie wszystko, dużo ułatwiają, ale nie robią niczego same. Ich koszt ,to jedno, a umiejętność ich wykorzystania i sprawnej obsługi , to druga strona medalu, która kosztuje mnóstwo czasu, pieniędzy i niejednokrotnie nerwów. Dla przykładu, w moim przypadku zaprojektowanie wnętrza przeciętnego mieszkania o powierzchni 50-60m2, to około miesiąc pracy. W tym czasie robię inwentaryzację, przeprowadzam bardzo szczegółowy wywiad z Inwestorem, tworzę układ funkcjonalny w dwóch wersjach, uzgadniam z Klientem , który z układów będzie realizowany, wyszukuję materiały, sprzęty, meble nie tylko ładne i pasujące do stylistyki projektu, ale również mieszczące się w budżecie, tworzę wizualizacje, nanoszę poprawki, robię zestawienie materiałów użytych w projekcie, wykonuję rysunki techniczne. Całkiem sporo, prawda?

pracafot. https://pl.pinterest.com

Wszystkie rzeczy, które wymieniłam, mają wpływ na cenę usługi jaką jest projekt wnętrza. Dlatego, Drodzy Czytelnicy, znajdziecie oferty zaprojektowania wnętrz zaczynające się od 70pln za 1 m2 wzwyż- średnio do 300pln za 1m2. Ceny mogą być również wyższe. Niższe ceny też się zdarzają. Najczęściej pochodzą od osób, które dopiero zaczynają przygodę z projektowaniem, projektują hobbystycznie, studentów, osób, które nie prowadzą zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie chcę w żaden sposób tych osób dyskredytować. Nie twierdzę, że ich projekty będą gorsze, ale na pewno obarczone większym ryzykiem błędów, bo wykonane przez ludzi z mniejszą wiedzą i doświadczeniem. Oczywiście, na takie oferty, też jest miejsce. Każdy z nas – architektów, projektantów wnętrz kiedyś zaczynał, a przy mniejszym doświadczeniu i wiedzy najłatwiej konkurować ceną projektu.
W moim biurze, cena usługi, zaczyna się od 100pln za m2 i zależy m.in. od zakresu projektu, ilości projektowanych pomieszczeń. Aby otrzymać indywidualną wycenę projektu zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Dla większości architektów i projektantów wnętrz, praca jest pasją, zajawką, hobby. Tak często jesteśmy postrzegani, zarówno przez najbliższych, jak i przez osoby postronne, w tym potencjalnych klientów. Lecz oprócz tego, że wykonujemy nasz zawód z pasji, to jesteśmy również biznesmenami (a najczęściej bizneswomen) i musimy zarabiać pieniądze na utrzymanie siebie, naszych rodzin, często pracowników.
Stąd cena projektu wnętrz.

W następnym wpisie postaram się udowodnić, że projekt wnętrz, choć wiąże ze sporym wydatkiem, nie jest usługą tylko dla najbogatszych i niesie ze sobą wymierne korzyści dla Inwestorów.